Ответы на вопрос:
гіпермаркет знань> > ія> > ія 8 клас> > нерудні корисні копалини. родовища нерудної сировини для металургійної та керамічної промисловості, виробництва будівельних матеріалів, родовища дорогоцінного каміння. мінеральні води і грязі. забезпеченість україни мінерально-сировинними ресурсами, їх господарська оцінка, основні шляхи раціонального використання і охорони.
нерудні корисні копалини — найбільш поширені в україні як за кількістю видів, так і за кількістю відкритих та освоєним родовищ. пояснюється це тим, що до них належать надзвичайно різноманітні за походженням породи й мінерали. нерудні копалини широко використовуються у будівництві, науці й техніці, побуті та медицині. вони є сировиною для багатьох галузей промисловості. за запасами деяких нерудних корисних копалин (сірки, облицювального каменю, каоліну) україна посідає провідне місце в європі, а за запасами графіту — друге в світі (поступається лише китаю).
хімічна мінеральна сировина. сировиною для хімічної промисловості є сірка, кам'яна і калійна солі, фосфорити, апатити.
україна має великі запаси сірки. сірка осадового походження нагромадилася в передкарпатському крайовому прогині. передкарпатський сірконосний басейн (який заходить у межі сусідніх і країн — польщі та румунії) належить до найбільших в європі і світі. там виявлено понад 20 родовищ самородної сірки, її видобували у львівській області в кар'єрах з роздольського, язівського, подорожнянського, новояворівського родовищ та способом підземної виплавки — з немирівського. проте внаслідок тривалого видобування сірки у великих кількостях родовища сильно і виснажились. нині на більшості з них розробку припинено.
родовища солей в україні внаслідок тривалого видобування також сильно виснажені, тому видобування цих копалин різкої зменшилося. з передкарпатським прогином пов'язаний єдиний в україні басейн калійної солі. її у великих кількостях видобували з калуш-голинського (івано-франківська область) і стебниківського (львівська область) родовищ.
потужні поклади кухонної солі у кам'яному вигляді залягають у донбасі, дніпровсько-донецькій западині й закарпатті, а у вигляді природних підземних розсолів — у передкарпатті. найбільшими родовищами кам'яної солі, які вже тривалий час розробляються, є артемівське і слов'янське (донецька область), солотвинське (закарпатська область). значні запаси кухонної солі містяться в ропі солоних водойм азово-чорноморського узбережжя та криму. зокрема її видобувають з озера сиваш.
поклади фосфоритів і апатитів, що є сировиною для виробництва мінеральних добрив, загалом незначні і поки що не розробляються. промислові запаси фосфоритів знайдено у придніпров'ї, придністров'ї, сумській і харківській областях, апатитів — у житомирській і запорізькій областях. поклади апатитів і до магматичних і метаморфічних порід українського щита.
будівельна сировина. надзвичайно багаті надра україни на природні матеріали, які використовуються в будівельній галузі. одні з них ідуть на промислову переробку, інші безпосередньо спрямовуються на будівництво.
мергель, крейда, вапняк, глина — сировина для виробництва цементу, леси і глини використовують для виробництва цегли і черепиці. гіпс, суглинки і вапняк ідуть на виготовлення так званих в'яжучих матеріалів, а пісок — як наповнювач до бетону. родовищ цих порід в україні багато, і вони поширені повсюдно. це стосується також і родовищ каменю — природного стінового (туфи, вапняки), будівельного (пісковики, граніти, базальти) та декоративно-облицювального (граніти, габро, лабрадорити, базальти, мармур). більшість родовищ облицювального каменю до українського щита, найцінніші його види залягають у житомирській, рівненській, хмельницькій, запорізькій, закарпатській областях. за запасами базальту україна посідає провідне місце в європі. його видобувають у дніпропетровській і рівненській (клесівське родовище) областях. мармур розробляють у закарпатті, криму та донбасі.
Реши свою проблему, спроси otvet5GPT
-
Быстро
Мгновенный ответ на твой вопрос -
Точно
Бот обладает знаниями во всех сферах -
Бесплатно
Задай вопрос и получи ответ бесплатно
Популярно: География
-
Оленька09006.04.2023 01:56
-
Франц1120.07.2021 04:55
-
9SawHoffman21.12.2021 00:52
-
vovagudov2910.03.2022 02:31
-
Катя2603199002.02.2020 19:41
-
777alisham01.05.2022 13:12
-
znmbuzinis29.03.2020 17:42
-
Марьяна20041319.08.2021 10:46
-
bititi210.10.2020 02:29
-
morugadenys07.04.2020 03:53
Есть вопросы?
-
Как otvet5GPT работает?
otvet5GPT использует большую языковую модель вместе с базой данных GPT для обеспечения высококачественных образовательных результатов. otvet5GPT действует как доступный академический ресурс вне класса. -
Сколько это стоит?
Проект находиться на стадии тестирования и все услуги бесплатны. -
Могу ли я использовать otvet5GPT в школе?
Конечно! Нейросеть может помочь вам делать конспекты лекций, придумывать идеи в классе и многое другое! -
В чем отличия от ChatGPT?
otvet5GPT черпает академические источники из собственной базы данных и предназначен специально для студентов. otvet5GPT также адаптируется к вашему стилю письма, предоставляя ряд образовательных инструментов, предназначенных для улучшения обучения.