Саня3411
09.05.2022 01:52
Физика
Есть ответ 👍

Чому замерзання води у тріщинах гір призводить до їх руйнування

130
296
Посмотреть ответы 2

Ответы на вопрос:

lolisgd
4,4(6 оценок)

Магматичні й метаморфічні породи при виході на поверхню пі руйнуванню. вони подрібнюються, перетворюються в пухкі породи, змінюється їх хімічний склад. вивітрюванням називають процес механічного руйнування і хімічної зміни гірських порід і складових їх мінералів. на гірську породу спільно впливають живі організми, вода, гази і коливання температур. всі ці фактори роблять на породу руйнівну дію одночасно. в залежності від переважаючого фактора розрізняють три  форми вивітрювання  : фізичне, хімічне та біологічне. разом з тим слід мати на увазі, що всяка зміна хімічного складу породи призводить до зміни її фізичних властивостей. фізичне вивітрювання – це механічне руйнування гірських порід без зміни хімічного складу. головний фактор фізичного вивітрювання – коливання добових і сезонних температур. при нагріванні відбувається розширення мінералів, що входять в гірську породу. оскільки різні мінерали мають різні коефіцієнти об’ємного і лінійного розширення, виникає місцеве тиск, що руйнує породу. цей процес відбувається в місцях контакту різних мінералів і порід. при чергуванні нагрівання й охолодження між кристалами утворюються тріщини. проникаючи в дрібні тріщини, вода створює таке капілярний тиск, при якому навіть самі тверді породи руйнуються. при замерзанні води ці тріщини збільшуються. в умовах жаркого клімату в тріщини потрапляє вода разом з розчиненими солями, кристали яких також руйнівно діють на породу. таким чином, протягом тривалого часу утворюється безліч тріщин, що призводять до повного механічного руйнування гірської породи. зруйновані породи набувають здатність пропускати і утримувати воду. в результаті роздроблення масивних порід сильно збільшується загальна поверхня, з якою стикаються вода і гази, що обумовлює протікання хімічних процесів. хімічне вивітрювання призводить до утворення нових сполук і мінералів, що відрізняються за хімічним складом від первинних мінералів. воно здійснюється під впливом води з розчиненими в ній солями і діоксидом вуглецю, а також кисню повітря. хімічне вивітрювання включає наступні процеси: розчинення, гідроліз, гідратацію, окислення. розчиняє дію води посилюється з підвищенням температури. при підвищенні її на кожні 10 ° с швидкість хімічних реакцій збільшується в 2,0 … 2,5 рази. якщо у воді міститься діоксид вуглецю, то в кислому середовищі мінерали руйнуються швидше. біологічне вивітрювання – це механічне руйнування та хімічна зміна гірських порід під впливом живих організмів і продуктів їх життєдіяльності. цей вид вивітрювання пов’язаний з грунтоутворення. якщо при фізичному та хімічному вивітрюванні відбувається тільки перетворення магматичних гірських порід в осадові, то при біологічному вивітрюванні утворюється грунт, в ній накопичуються елементи живлення рослин та органічну речовину.
ekaterinaring2017
4,8(15 оценок)

Яжұмыс істей алады. ағам айтаты солай істей алады

Реши свою проблему, спроси otvet5GPT

  • Быстро
    Мгновенный ответ на твой вопрос
  • Точно
    Бот обладает знаниями во всех сферах
  • Бесплатно
    Задай вопрос и получи ответ бесплатно

Популярно: Физика

Caktus Image

Есть вопросы?

  • Как otvet5GPT работает?

    otvet5GPT использует большую языковую модель вместе с базой данных GPT для обеспечения высококачественных образовательных результатов. otvet5GPT действует как доступный академический ресурс вне класса.
  • Сколько это стоит?

    Проект находиться на стадии тестирования и все услуги бесплатны.
  • Могу ли я использовать otvet5GPT в школе?

    Конечно! Нейросеть может помочь вам делать конспекты лекций, придумывать идеи в классе и многое другое!
  • В чем отличия от ChatGPT?

    otvet5GPT черпает академические источники из собственной базы данных и предназначен специально для студентов. otvet5GPT также адаптируется к вашему стилю письма, предоставляя ряд образовательных инструментов, предназначенных для улучшения обучения.

Подпишись на наш телеграмм канал

GTP TOP NEWS