Нужен конспект по тексту. Чи замислювалися ви, чому в XXI столітті, у час розвитку високих технологій і комп'ютерної техніки, молоді виконавці створюють Lфольклорні ансамблі, а вітчизняні й закордонні концертні зали переповнені під час виступів таких славнозвісних колективів, як Наці- ональна заслужена академічна капела України «Думка », Національний заслужений академічний український народний хор ім. Григорія Верьов- Національна заслужена капела бандуристів України ім. Г. I. Майбо- роди чи Національний заслужений академічний ансамбль танцю України iм. П. П. Вірського? Чому ми всі, такі заклопотані, облишуємо свої ви, щоб послухати автентичну народну мелодію? Чому, зрештою, молодь на кілька днів виривається з кола своїх повсякденних обов' язків, щоб узяти участь у фольклорно-етнографічному фестивалі?
Магія народної творчості вабить нас. Вона входить у наше ество змалку й неусвідомлено для нас самих впливає на думки, очуття, устремління. Народна творчість протягує незримі нитки від кожного з нас до великої спільноти під назвою УКРАЇНСЬКИЙ НАРОД.
Патріотизм, щирість виявлення почуттів, задушевність, різноманіт- ність жанрів, багатство мелодій ось неповний перелік надбань творчості наших предків. У вінку народних мелодій унікальним явищем е історичні пісні та думи. Минули століття, а вони й досі вражають слухачів. У цих творах винятково гармонійно поедналися глибина змістуй мелодійність звучання. Відомий український фольклорист, етнограф і композитор Філарет Колесса в праці «Українська усна словесність» писав: «Знаменною прикметою української народної поезії е велике багатство і краса iсторич- них пісень та дум, у яких замикається неначе поетичний літопис україн- ського народу. 3 цього погляду, крім сербів, українцям не дорівнюс ні один iз европейських народів». B iсторичних піснях і думах у конкретних образах і подіях відтворено героїчні картини боротьби за свободу та незалежність, оспівано звитягу - потужна енергія народу, яку він віддав за оборонців рідної землі, у них право самому визначати власний історичний поступ.
За характером мелодії розріaняють пісні маршові, трагічий, пелично- урочнет, ліричий тощо. Але пам'ятаймо один «секрет»: mieно можна кOвати. не макти вокальних даних, але П це можна ороспівати беа еpш Tа й слухають піеню, як правило, серцем...
ЖИТТЯ і КУЛЬТУРА УКРАНИ в XIV-XVI ст.
Перша половина XIV ст. Звільнившися з-під влади Золотої Орди, Україна потрапила під вплив сусідніх країн. Угорщина, Польща, Молдавське князівство, Московське царство ласо позирали на ослаблені монголо-татарським правлін- ням та міжусобними війнами українські землі. Але більшість території дісталася литовським князям. Народ прийняв па- нування чужоземців без опору, тому що в складі Великого князівства Литовсько- го був захищений від зовнішніх ворогів, українських князів залучали до управління державою, почалося пожвавлення еконо- мічного й культурного розвитку земель. Оскільки українська культура на той час була значно розвиненіша, ніж у литовців, ї над- баннястаютьнаслужбідержави, аофіційною мовою визнано староукраїнську (руську).
З укладенням польсько-литовської унії 1385 р. становище змінилось. У складі но- вої польсько-литовської держави Посполитої у всіх сферах релігійній і культурній. Не в кращих умо- вах опинилась і та частина земель, яку приєднало до себе Московське царство. За таких обставин над Україною навис- ла загроза спольщення, з одного боку, й Речі українці зазнають утисків політичній, економічній, з іншого. Ослабленню омосковщення сприяла також постійна військова загро- за протягом ХV—XVI ст. з боку Кримського ханства та Османської Туреччини, яким ні польсько-литовська, Ні МОсковська дер- жави не могли чинити опору. Україна в XIV-XVI ст. опиняється сам на сам зі своїми проблемами. У трива- лій боротьбі із завойовниками, що три- мала народ у напрузі, гартується його національний характер, виробляється постійна готовність до опору.
Оплотом захисту національних інтересів у цих умовах стало козацтво, яке зародилося наприкінці XV ст. У період, коли частина національної еліти зради- ла народні інтереси, саме воно розвинуло глибокі народні традиції та взяло на себе роль політичного та духовного лідера. Козаки не тільки стали оборонця- ми батьківщини, а й виробили морально-етичні й естетичні еталони на кілька наступних століть. Вони були творцями нової культури, яка виражала народ- ні почуття й інтереси та захищала українську самобутність. Козацькі літописи, пісні й думи, музика й танці, собори й іконостаси - ось той духовний спадок, який залишила ця доба нащадкам. Iван Франко зазначив, що вони «.вихову- вали нові покоління, вливаючи в них з материнським молоком того самого геройського духу, котрим жили батьки».
245
409
Ответы на вопрос:
Поэт нужен людям, он должен быть с ними и в горе, и в радости. лермонтов пришёл к пониманию того, что , поэзия являются могучим средством воздействия на сердца и умы людей. лермонтов видит назначение поэзии в том, чтобы она пробуждала в людях любовь к родине, стремление к свободе. поэт — это человек, который ни перед кем не склоняет «гордого чела» . но лермонтов понимал также, что поэзия может превратиться в средство развлечения толпы, если она замкнётся в кругу сугубо личных тем, отгородившись от актуальных вопросов жизни, от политической борьбы. эти мысли лермонтова с особой силой прозвучали в стихотворении «поэт» (1838). он неожиданно и оригинально сближает два образа — кинжала и поэта. казалось бы, какая может существовать связь между неодушевленным предметом и человеком, наделенным даром слагать стихи? однако она есть. назначение стихотворца сродни назначению кинжала. поэт — это не только человек, поэтическим даром. для лермонтова, как и для пушкина, это пророк, стоящий выше других людей, способный вести их за собой. поэт должен обладать смелостью, независимостью, неподкупностью, энергией и неутомимостью. но «простой и гордый» поэт не сразу находит отклик в душах людей, которые тешатся «блестками и обманом» . таким образом, лермонтов прямо говорит о тех многочисленных трудностях, опасностях, людской , которые будут сопровождать путь поэта, отважившегося стать пророком. и лермонтов, обращаясь к поэту, призывает его быть верным своему высокому назначению: проснешься ль ты опять, осмеянный пророк! иль никогда, на голос мщенья, из золотых ножон не вырвешь свой клинок, покрытый ржавчиной
Реши свою проблему, спроси otvet5GPT
-
Быстро
Мгновенный ответ на твой вопрос -
Точно
Бот обладает знаниями во всех сферах -
Бесплатно
Задай вопрос и получи ответ бесплатно
Популярно: Литература
-
555Sofia55512.06.2021 10:21
-
kintel118.08.2022 21:04
-
ivanmyas14.10.2021 21:14
-
vladpasin3427.05.2023 01:24
-
sadzim25.09.2021 08:11
-
Лубенцовасоня04.09.2021 14:01
-
аноним000000105.09.2021 09:03
-
мак11907.10.2020 23:28
-
Zein30406.07.2021 10:16
-
tkalichzhenya09.08.2021 03:37
Есть вопросы?
-
Как otvet5GPT работает?
otvet5GPT использует большую языковую модель вместе с базой данных GPT для обеспечения высококачественных образовательных результатов. otvet5GPT действует как доступный академический ресурс вне класса. -
Сколько это стоит?
Проект находиться на стадии тестирования и все услуги бесплатны. -
Могу ли я использовать otvet5GPT в школе?
Конечно! Нейросеть может помочь вам делать конспекты лекций, придумывать идеи в классе и многое другое! -
В чем отличия от ChatGPT?
otvet5GPT черпает академические источники из собственной базы данных и предназначен специально для студентов. otvet5GPT также адаптируется к вашему стилю письма, предоставляя ряд образовательных инструментов, предназначенных для улучшения обучения.