Есть ответ 👍

Розібрати слова за будовою Щомісяця, читати, маленький, метро, безрукавка, найвидатніший,
приморський, якнайкраще, передмістя, хокеїст, білизна,
безбарвний, весело, піднебесний, фабричний, розкопати,
підручний, Сибір, якнайдетальніше.
T​

174
446
Посмотреть ответы 1

Ответы на вопрос:


мета:   ознайомити учнів з метою та за­вданнями розділу науки про мову – лексикології; сформувати поняття про лек­сичне значення слова, багатозначні та од­нозначні слова; показати, як побудовано тлумачний словник, навчати знаходити потрібне слово в ньому; працювати над збагаченням словникового запасу учнів; прищеплювати любов до рідної мови.

тип уроку:   урок засвоєння нового матеріалу.

 

перебіг уроку

 

актуалізація мотиваційних резервів учнів з теми.

бесіда

назвіть вивчені розділи науки про мову.що вивчається в кожному з них? яка мовна одиниця є найменшою?

розв’язання проблемної ситуації.  по­дивіться на запис на дошці: никвлос. чи можна назвати цю комбінацію звуків словом? відповідь обґрунтуйте. складіть з цих літер слово (словник). що воно означає? поміркуйте, що потрібно, аби на­бір звуків став словом.  (щоб воно мало значення.)

ознайомлення учнів з темою, метою і завданнями уроку.

освоєння теми уроку. виконання сис­теми завдань.

словникова робота.  спробуйте сфор­мулювати визначення цього лінгвістично­го терміна. порівняйте ваше визначення з таким:

 

слово  – це основна мовна одиниця, що складається зі звуків і називає певні предме­ти, процеси, явища, ознаки.

 

доведіть, що слово

– це основна мовна одиниця;

– складається зі звуків;

– виконує таку функцію, як називання.

учитель. сукупність усіх слів мови становить її  лексику.  наука, що вивчає лексику, тобто словниковий склад мови, називається  лексикологією.  те, що означає слово, є його  лексичним значенням.  крім лексичного, слово має ще й  граматичне значення.  воно вказує на належність слова до певної частини мови та його граматич­ні ознаки. наприклад, лексичне значення слова  школа  – це навчальний заклад, у яко­му здобувають загальну освіту. граматичне значення цього слова – іменник, жіночий рід, однина, називний відмінок.

в українській мові понад 170 тисяч слів. тарас шевченко у своїх творах використо­вував до 20 тисяч слів. словниковий запас десятирічної дитини становить приблизно 7 тисяч слів.

від чого залежить  лексикон, тобто словниковий запас конкретної людини?

кросворднийакродиктант.  назвіть слова, що мають подані лексичні значення.

художнє означення; вихователька, яку най­мали до дітей у дворянських родинах; ділянка суші, з усіх боків водою; документ про закінчення загальноосвітньої школи; розділ нау­ки про мову, що вивчає розділові знаки; людина, яка сприймає світ позитивно, вірить у краще.

відповіді.  епітет, бонна, острів, атестат, пунктуація, оптиміст.

поясніть орфограми у словах-відпові­дях.підкресліть другу літеру в кожному слові. яке слово утворилося?   (поступ.)  сформулюйте його лексичне значення.що робити, коли лексичне значення слова вам невідоме? до якого словника по­трібно звернутися?

робота з тлумачним словником.  знайдіть у словнику значення слів  достемен­но, ковила, строкатий, серпанок.

методична ремарка.

важливо показати учням різноманітні словники, бажано невіртуальні: словник б. грінченка, 11-томний слов­ник української мови, сучасні тлумачні словники. структуру словника краще показати на прикладі уміщеного в підручнику тлумачного словничка. учні мають зрозуміти принцип пошуку потріб­ного слова; що таке словникова стаття; як позна­чається граматичне й лексичне значення слова.

що ви помітили, відшукавши слов­никову статтю до слова  серпанок?   скільки значень має це слово? як позначається у словнику кожне зі значень?

 

знайдіть приклади багатозначних слів, які належать до різних частин мови.

дослідження-обґрунтування.  доведіть, що слово  йде  багатозначне. поясніть, що воно означає в кожному реченні. доберіть синоніми.

вулицею міста повільно  йде  дідусь. ціло­денно  йде  дощ. як швидко  йде  час! ця програ­ма  йде  вже другий тиждень. усе  йде  так, як ми і планували.

робота з текстом.  прочитайте. вико­найте післятекстові завдання.

за лісом сідало сонце. воно  мерехтіло,  мі­нилося, танцювало, переливалося різними бар­вами.

зачарована даринка не могла й слова ви­мовити.

– це  сонце  грає, – поважно мовила бабуся. – надзвичайно  рідкісне  явище. таке буває лише тоді, коли земля радіє. і побачити його може не кожен. тільки людина праведна,  справедли­ва  й добра  ділами. мабуть, сьогодні ти зробила якусь дуже гарну справу, онучко…  (за т. щер­баченко)

поясніть розділові знаки в тексті. з’ясуйте його стильову належність.знайдіть слова, які відпові та­ким лексичним значенням:   забарвлення, колір; те, що відбувається, трапляється.поясніть лексичне значення виділе­них слів. визначте граматичне значення їх.назвіть приклади однозначних і бага­тозначних слів. поясніть, як ви розрізняєте їх. яких слів у тексті більше? відповідь об­ґрунтуйте.

Реши свою проблему, спроси otvet5GPT

  • Быстро
    Мгновенный ответ на твой вопрос
  • Точно
    Бот обладает знаниями во всех сферах
  • Бесплатно
    Задай вопрос и получи ответ бесплатно

Популярно: Українська мова

Caktus Image

Есть вопросы?

  • Как otvet5GPT работает?

    otvet5GPT использует большую языковую модель вместе с базой данных GPT для обеспечения высококачественных образовательных результатов. otvet5GPT действует как доступный академический ресурс вне класса.
  • Сколько это стоит?

    Проект находиться на стадии тестирования и все услуги бесплатны.
  • Могу ли я использовать otvet5GPT в школе?

    Конечно! Нейросеть может помочь вам делать конспекты лекций, придумывать идеи в классе и многое другое!
  • В чем отличия от ChatGPT?

    otvet5GPT черпает академические источники из собственной базы данных и предназначен специально для студентов. otvet5GPT также адаптируется к вашему стилю письма, предоставляя ряд образовательных инструментов, предназначенных для улучшения обучения.

Подпишись на наш телеграмм канал

GTP TOP NEWS