Есть ответ 👍

сделать план до этого текста Усі знають, що «Реве та стогне...» написав Тарас Шевченко, але ж автора музики цієї пісні згадують нечасто.

Учитель словесності Болградської чоловічої гімназії Данило Крижанівський щоразу, коли в Одесі гастролювала трупа Мар­ка Кропивницького, бодай на день приїздив за сотню верст із свого містечка до шумливого приморського міста.

З Марком Кропивницьким він був знайомий давно, схиляв­ся перед блискучим талантом свого земляка (обидва були родом з Єлисаветградщини), тягнувся до нього ігаючи за гля­дачами, зачарованими грою улюбленого актора, відчуваючи особливе емоційне напруження в залі, коли він співав народні пісні (їх у кожному спектаклі було завжди кілька), Крижанів­ський мріяв присвятити Кропивницькому власний музичний твір.

Словами пісні став початок балади «Причинна» Тараса Шев­ченка. Однієї щасливої миті народилась і мелодія. За першої ж нагоди Данило Крижанівський награв Маркові Кропивницько­му на фортепіано свою мелодію. За хвилину пісня залунала на повний голос, ніби була давно й добре відома знаменитому акто­рові.

Обом дуже хотілося оприлюднити пісню. Ноти вдалося на­друкувати окремим виданням із присвятою Маркові Кропив­ницькому, але загал їх не побачив: усі примірники видання конфіскували (з 1876 року було заборонено ставити українські слова під нотами, можна було друкувати самі тільки ноти). Та навіть через п’ять років після скасування цієї безглуздої заборони твір на слова Шевченка не допустили до людей. Що ж робити? Невже цю пісню ніколи не почує народ?

І Кропивницький вирішує заспівати її в одному зі спектаклів. Це, звичайно, було ризиковано, бо відходити від затвердженого цензурою тексту заборонялося. Можливі серйозні неприєм­ності — заборона гастролей, штрафи... Однак від свого рішення Марко Лукич не відмовився.

У цей день у театрі йшла п’єса Кропивницького «Дай серцеві волю, заведе в неволю». Коли в четвертій дії Іван Непокритий, якого грав сам автор, повідомляв, що йде в солдати замість свого побратима Семена, який щойно одружився, у залі завжди відчу­валось емоційне піднесення: учинок Івана зворушував своєю людяністю. І ось в цей найяскравіший момент спектаклю, коли в ньому мала звучати інша пісня, Марко Лукич вийшов на аван­сцену і, витримавши невелику паузу, заспівав:

Реве та стогне Дніпр широкий,

Сердитий вітер завива...

Прекрасний баритон Кропивницького лунав особливо пов­ноголосо, помітно було, що артист хвилюється, що настав якийсь значущий момент. Мелодія зачаровувала, вона гармоні­ювала з образом буряної ночі. Марко Лукич уловив настрій залу й ледь помітним рухом руки подав знак: «Співаймо разом!» І зал підхопив пісню, бо ж багато присутніх добре пам’ятали слова, якими розпочинався «Кобзар».

+Той вечір детально описали його учасники. Відомо навіть прізвище поліцейського (Рудковський), який, здогадавшись, що відбувається щось «незаконне», притримуючи лівою ру­кою шаблю, побіг із першого ряду через увесь зал на вулицю, а там, із приміщення фабрики, де був телефон, кричав у слу­хавку: «Бунт... демонстрація негайно приїхати!» За кілька хвилин з’явився пристав, спектакль було перервано, розпочалися дізнання. Однак твір, який ненависники всього українського намагалися не пустити до людей, уже вилетів на волю, щоб стати улюбленою піснею нашого народу.

131
141
Посмотреть ответы 1

Ответы на вопрос:


відповідь: характеристика образу матері михайлика за повістю «гуси-лебеді летять».

  1. велику любов та щиру вдячність письменника до матері відчуває читач в автобіографічній повісті «діти-лебеді летять». ганну іванівну можна впевнено назвати берегинею родинного вогнища.

    вона взяла на себе всю відповідальність за сина, коли чоловік воював. після витівки на ковзанці михайлик бачить матір «поблідлою од страху і гніву», вона «посварилась на мене бровами і кулаком». портретна характеристика матері вдало розкривається через її очі – дзеркало душі. «краєчком хустки витирає очі» при кожній звістці від чоловіка, подобрілі материні очі співчувають михайликові.

    мати добра, турботлива, любляча, працьовита, щира, справедлива, наполеглива. риси характеру проявляються в багатьох вчинках.

    добра ганна іванівна щедро нагодувала жебраків з херсонщини. співчутлива до чужої біди, жінка так навчає сина: «бо хто й пособить у світі бідному чоловіку, хто дасть йому скибку хліба чи ложку борщу? ніхто, тільки такий самий злидар». догадлива мати уже не сердилась за без дозволу узяте гарбузове насіння, а похвалила михайлика за вияв милосердя до голодних людей.  

    як більшість селян, мати неписьменна, тому просить михайлика прочитати лист з фронту. проте добротою, працелюбством та життєвою правдою від дідів-прадідів зуміла стати великим прикладом для сина. праця приносить матері найбільшу радість у нелегкому злиденному житті. до працелюбства невтомна трудівниця привчає свого   сина, тому для нього «святом ставав той день, коли ти сам торкався до чепіг і проводив свою першу борозну». побожна жінка шанобливо ставиться до землі, що їх годує, а   слово «насіння» для неї святе. слідує народним звичаям, «втішала мене своєю і дівочою піснею», «молила долю, щоб вона була справедливою до її дитини…

радіє зі свого небагатого господарства, іноді нарікаючи на свою нелегку «мужицьку долю з її вічними супутниками — нестатками й злиднями». напевно, тому наполегливо «благала, сварилася, плакала, ночами не спала і батькові не давала спати, наполягаючи, щоб він оддав мене вчитися далі». умовила свого чоловіка продати корову-годувальницю, щоб здібний михайлик мав кращу долю.

  для неписьменної мати відкритими книгами ставали земля з її городом, рослини на ній, краса природи. михайликова цікавість до книжки була мало зрозумілою, коли «забувши все на світі, припадав до роздобутої книги, не раз гримала», що спалить її. «правда, у піч вона так і не кинула жодної книжки, але повсякчас пасла мене очима, побоюючись, щоб читання не підвередило її дитину».   з особливою ретельністю мати слідкувала, щоб до його рук не потрапила свята біблія. часто жалілася: «он прочитав один розумник геть усю біблію і позбувся того, що мав у черепку». проте згодом, побачивши михайликові здібності, доклала усіх зусиль, щоб його навчання могло продовжуватись.

   

 

Реши свою проблему, спроси otvet5GPT

  • Быстро
    Мгновенный ответ на твой вопрос
  • Точно
    Бот обладает знаниями во всех сферах
  • Бесплатно
    Задай вопрос и получи ответ бесплатно

Популярно: Українська література

Caktus Image

Есть вопросы?

  • Как otvet5GPT работает?

    otvet5GPT использует большую языковую модель вместе с базой данных GPT для обеспечения высококачественных образовательных результатов. otvet5GPT действует как доступный академический ресурс вне класса.
  • Сколько это стоит?

    Проект находиться на стадии тестирования и все услуги бесплатны.
  • Могу ли я использовать otvet5GPT в школе?

    Конечно! Нейросеть может помочь вам делать конспекты лекций, придумывать идеи в классе и многое другое!
  • В чем отличия от ChatGPT?

    otvet5GPT черпает академические источники из собственной базы данных и предназначен специально для студентов. otvet5GPT также адаптируется к вашему стилю письма, предоставляя ряд образовательных инструментов, предназначенных для улучшения обучения.

Подпишись на наш телеграмм канал

GTP TOP NEWS