1. За какие заслуги уроженцы Беларуси становились полными кавалерами этого ордена?
ADMIN
Ответы на вопрос:
передумови і труднощі культурного піднесення xvi-xviii ст. xvi-xviii ст. - виключно складний і важливий період в житті українського народу. у політичній історії він охоплює такі процеси, як перехід всіх українських земель під владу речі посполитої, наростання визвольної боротьби, створення національної державності в ході хмельниччини, подальша втрата завоювань. у вітчизняній культурі це була яскрава, плідна епоха, принципова для подальшого розвитку. можна виділити цілий ряд причин, які пояснюють культурне піднесення в україні у xvi-xviii ст.
передусім треба підкреслити, що тоді ще були живі традиції київської русі. найкраще вони збереглися у західноукраїнських землях, менш потерпілих від монголо-татарського нашестя. крім того, у великому князівстві литовському культурна спадщина київської русі була сприйнята на державному рівні.
у xvi ст. триває стабілізація і пожвавлення економічного життя, зростання міст. нараховувалося до 20 великих українських міст з населенням понад 10-15 тис. жителів. у львові, києві кількість ремісничих спеціальностей досягала 300. розвитку товарно-грошових відносин сприяло магдебурзьке право (правова система, яка закріплювала самоврядування городян). на волині і в галичині все ширше практикувалося будівництво світських споруд не з дерева, а з каменю і цегли, у xv ст. у львові було побудовано водопровід.
свою роль відіграв і вплив західноєвропейського відродження та реформації. в містах україни, як і в ряді інших європейських країн, проживало етнічно різнорідне населення: крім українців - поляки, німці, євреї, вірмени, угорці, греки, що сприяло взаємопроникненню різних культур. у xv ст., коли під ударами туреччини прийшли до занепаду італійські колонії у криму, частина генуезьких купців переселилася до львова і києва.
з іншого боку, діти українських вельмож навчалися в університетах праги, кракова, болоньї. варто пригадати імена українського поета xv ст. павла русина, професора медицини й астрономії з дрогобича юрія котермака. гуманістичні настрої та ідеї, європейські художні стилі набували на українському культурному ґрунті нових форм.
найважливішим чинником, який впливав на розвиток культури в україні в цей період, була національно-визвольна боротьба українського народу. утворення речі посполитої внаслідок люблінської унії у 1569 р. призвело до концентрації практично всіх українських земель у єдиних державних кордонах, поставило їх населення у найважчі політичні, соціально-економічні умови.
у зв'язку зі зростанням міст в європі зріс попит на продукцію сільського господарства, а іспанія, яка досі була "житницею європи", не справлялася з цим завданням. потрібні були нові постачальники, і на цю роль претендувала польща. польські феодали захопили землю, закріпачили селян, витискали з україни максимум прибутку, але в той же час захистити її від набігів турок і татар виявилися неспроможними. у цих умовах всі культурні процеси перепліталися як з боротьбою проти польського засилля, так і з обороною рубежів від натиску кримського ханства й османської туреччини.
неоднозначною у розвиткові української культури в xvi ст. - першій половині xviii ст. була позиція соціальної еліти. своєю меценатською діяльністю прославилися князь костянтин (василь) острозький, князь юрій слуцький, єлизавета (галшка) гулечівна. однак більшість українських феодалів, верхівка духовенства в умовах панування речі посполитої віддалялися від національної культури - мови, традицій, православної віри і сприймали польську.
один з українських публіцистів - мелетій смотрицький в полемічному трактаті "тренос" ("плач") відобразив скорботу православної церкви за династіями, які раніше були віддані вірі своїх предків, а зараз її покинули: ” тепер той безцінний камінь карбункул, блискучий як світильник – дім князів острозьких, що світив над усіма іншими блиском святості старої віри своєї. де інші, також безцінні камені тієї корони – славні доми руських князів, неоціненні сапфіри, безцінні діаманти: княжата слуцькі, заславські, збаразькі, вишневецькі, сангушки, чорторийські, пронські, руженські, масальські, лукомські та ін. незчисленні, яких довго було б вичисляти…“. втрата народом своїх поводирів, еліти суттєво вплинула на розвиток культури.
Реши свою проблему, спроси otvet5GPT
-
Быстро
Мгновенный ответ на твой вопрос -
Точно
Бот обладает знаниями во всех сферах -
Бесплатно
Задай вопрос и получи ответ бесплатно
Популярно: История
-
urkashkz77728.08.2020 22:22
-
WaRRiOPRO27.06.2023 22:27
-
shvanova201704.09.2022 18:22
-
ekaterinavarfo04.01.2022 07:50
-
Gazizianov201814.12.2021 08:09
-
dimasergeenko04.02.2023 07:42
-
maxim19943109.11.2021 18:35
-
sharperdimas26.01.2023 01:23
-
ange425.11.2022 21:51
-
dema117913.02.2021 18:02
Есть вопросы?
-
Как otvet5GPT работает?
otvet5GPT использует большую языковую модель вместе с базой данных GPT для обеспечения высококачественных образовательных результатов. otvet5GPT действует как доступный академический ресурс вне класса. -
Сколько это стоит?
Проект находиться на стадии тестирования и все услуги бесплатны. -
Могу ли я использовать otvet5GPT в школе?
Конечно! Нейросеть может помочь вам делать конспекты лекций, придумывать идеи в классе и многое другое! -
В чем отличия от ChatGPT?
otvet5GPT черпает академические источники из собственной базы данных и предназначен специально для студентов. otvet5GPT также адаптируется к вашему стилю письма, предоставляя ряд образовательных инструментов, предназначенных для улучшения обучения.