Ответы на вопрос:
остроми́рове єва́нгеліє — одна з найвидатніших пам'яток старослов'янського письменства в давньоруській редакції, до виявлення у 2000 році новгородського кодексу вважалася найдавнішою книгою, яка була створена на русі.
«остромирове євангеліє» містить євангельські читання для неділі та свят. переписане у 1056–1057 рр. із староболгарського оригіналу, як , у києві дияконом григорієм для новгородського посадника остромира, який в написі книги названий «близьким» родичем князя ізяслава ярославича (за гіпотезою анжея поппе, згадана в надписі дружина остромира феофана могла бути донькою володимира святославича та ганни візантійської). за гіпотезою юрія диби та ігоря мицька походження протографу книги слід пов'язувати зі скрипторієм чеського бенедиктинського слов'янського монастиря в сазаві, про що свідчить її місяцеслов та художнє оформлення. вірогідно також, що у києві могли знайти прихисток і сазавські монахи-вигнанці[1].
рукопис особливо цікавий тим, що в його кінці переписувач детально розповів про обставини виготовлення і про час роботи:
слава тебе г(оспод)и ц(ар)ю н(е)б(е)сьныи. яко подоби мя написати еу(ан)г(е)лие се. почахъ же е писати. въ лет(о) .6564. а оконьчахъ е въ лет(о) .6565. написахъ же еу(ан)г(е)лие се. рабоу б(о)жию нареченоу сущоу въ кр(е)щении иосифъ. а мирьскы остромиръ. близокоу сущоу изяславоу кънязоу. изяславоу же кънязоу тогда предрьжящоу обе власти и о(т)ца своего ярослава. и брата своего володимира. самъ же изяславъ кънязь . правлааше столъ о(т)ца своего ярослава кыеве. а брата своего столъ поручи правити близокоу своемоу остромироу нове городе. мънога же лет(а) дароуи въсътяжавъшоумоу еу(ан)г(е)лие се. на оутешение мъногамъ д(у)шамъ кр(ь)стияньскамъ. да и емоу г(оспод)ь б(ог)ъ бл(агослове)ние с(вя)тыхъ еванг(е)листъ. и иоана. матфеа. лоукы. марк(а). и с(вя)тыхъ прао(те)ць. авраама. и исаака. и иякова. самомоу емоу. и подроужию его. феофане. и чядомъ ею. и подроужиемь чадъ ею. съдравьствоуите же мънога лет(а). съдрьжаще пороучение свое. аминъ.
азъ григории диякон(ъ). написахъ еу(ан)г(е)лие е. да иже горазнее сего напише. то не мози зазьрети и мьне грешьникоу. почахъ же писати м(е)с(я)ца октяб(ря) .21. на памят(ь). илариона. а оконьчах(ъ). м(е)с(я)ца. маия въ .12. на па(мя)т(ь) епифана .: . молю же вьсехъ почитающихъ не мозете кляти. нъ исправльше. почитаите тако бо и с(вя)ты(и) ап(осто)лъ паулъ гл(агол)етъ. бл(агослови)те. а не кленете. : . аминъ .: .
таким чином «остромирове євангеліє» — найдавніша точно датована велика за обсягом рукописна пам'ятка, створена на київській русі (за винятком віднайденого 2000 року російськими археологами новгородського кодексу, який, попри те, є пам'яткою зовсім іншого характеру). в ньому, крім особливостей загальнодавньоруських, відбито й такі мовні особливості, які згодом стали характерними для мови українського народу. «остромирове євангеліє» є одним із важливих джерел вивчення старослов'янської і давньоруської мов.
зберігався рукопис у софійському соборі в новгороді. вважається, що воно вперше було виявлено 1701 року (зазначено в описі одного з храмів московського кремля). 1720 року відіслано, поряд з іншими старими книгами, за наказом петра i в санкт-петербург. потім сліди його губляться до 1805 року, коли воно було виявлено серед речей у гардеробі померлої катерини ii. олександр i розпорядився передати книгу до імператорської публічної бібліотеки (нині російська національна бібліотека ім. м. салтикова-щедріна, санкт-петербург), де вона зберігається й донині. рукопис було прикрашено перетином-окладом з коштовним камінням, через що він мало не загинув, бо 1932 року, розбивши вітрину, його викрав водопровідник[джерело? ]. на щастя, зловмисник, відірвавши палітурку, закинув рукопис в шафу (за іншими даними — на шафу), де її незабаром знайшли. заново переплітати рукопис не стали.
з початку xix століття почалося наукове вивчення рукопису. вперше «остромирове євангеліє» було видане а. x. востоковим 1843 з додатком короткої граматики словника та грецького тексту, поданого під рядком. для цього видання (не факсимільного, а набірного) був виготовлений спеціальний слов'янський шрифт, який був покликаний якомога точніше відтворити почерк оригіналу (існує передрук: wiesbaden, 1964). пізніше вийшли й факсимільні видання (чорно-біле, 1883; кольорове подарункове у форматі оригіналу: л.: аврора, 1988). неодноразово видавався текст пам'ятки. його уривки входили до обов'язкової програми шкіл у царській росії.
матеріали «остромирового євангелія» були використані, в певній мірі, для створення сучасних граматики і словників старослов'янської мови. пам'ятці та її мові присвячено чимало досліджень, однак мова цього рукопису, особливості його словника, як і раніше, вимагають ґрунтовного вивчення.
Реши свою проблему, спроси otvet5GPT
-
Быстро
Мгновенный ответ на твой вопрос -
Точно
Бот обладает знаниями во всех сферах -
Бесплатно
Задай вопрос и получи ответ бесплатно
Популярно: История
-
Лера1243512.09.2021 06:50
-
sapetnyymark28.01.2020 03:58
-
antonareninozvuw813.06.2021 07:15
-
Fartyw09.04.2020 18:53
-
situan409.11.2021 12:26
-
Lissabone12.10.2022 04:15
-
Шмигельська21.04.2023 07:09
-
SuperVai25.03.2021 18:57
-
Shabalina0405.03.2022 20:03
-
Даня32455631.05.2022 16:03
Есть вопросы?
-
Как otvet5GPT работает?
otvet5GPT использует большую языковую модель вместе с базой данных GPT для обеспечения высококачественных образовательных результатов. otvet5GPT действует как доступный академический ресурс вне класса. -
Сколько это стоит?
Проект находиться на стадии тестирования и все услуги бесплатны. -
Могу ли я использовать otvet5GPT в школе?
Конечно! Нейросеть может помочь вам делать конспекты лекций, придумывать идеи в классе и многое другое! -
В чем отличия от ChatGPT?
otvet5GPT черпает академические источники из собственной базы данных и предназначен специально для студентов. otvet5GPT также адаптируется к вашему стилю письма, предоставляя ряд образовательных инструментов, предназначенных для улучшения обучения.