Есть ответ 👍

Материалды жүктеу Материалдың толық нұсқасы

Өзiн-өзi тану сабағының жоспары

Коллеж: Қ.Дүтбаева атындағы гум. колледж Мерзiм: 14.09.2017ж № 3- тақырып

Тақырып: Адам тұлғасы болмысымен

Құндылық: «Ақиқат»

Қасиеттер: бейімділік, қызығушылық, икемділік

Мұғалiм: Изимова Гүлмаржан Тобы: 2(11)вш Оқушылар саны : 20

Мақсаты: Білім алушылардың өздерінің оқу орнындағы танымдық әрекеті мен болашақ кәсібін, бейімділігін бағалай білу іскерлігін қалыптастыру арқылы, «Дұрыс әрекет» құндылығының мәнін ашу.

Міндеттері:

Білімділік: өмірдегі өз орнын табуда өз мүмкіндіктері мен қабілеттерін адекватты бағалау ікерліктерін қалыптастыру;

Дамытушылық: кәсіби дайындыққа қызығушылығы мен қажеттілігін,өзінің нақты бейімділігін табуға ұмтылысын дамыту;

Тәрбиелік: парасаттылық, еңбексүйгіштік, мақсаткерлікке тәрбиелеу.

Ресурстар:

Кітап, дәптер, үнтаспа,

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңi.

5Т- ережесін еске түсіру

Тәртіп, талап, тазалық, тыныштық, татулық

2.Үй тапсырмасын тексеру.

Оқулықтағы 18-беттегі М.Әлімбаевтың «Тағдыр қосқан туыс-бауыр» мәтінін оқып келу.

Оқулықтағы 2-тапсырманы орындау.

Сұрақтар:

Аңызда өмір мен тағдырдың байланысы қалай берілген?

Сіз қай танымал жеке тұлғалардың өмірін анықтауға себеп болған оқиғаларды білесіз?

Сабақ барысын талқылау:

3.Дәйексөз.

Парасатсыз адам - ерік жігерсіз адам.

Кімнің ақылы жоқ болса, соны басқалар алдайды, көзін буландырады, қанайды. Ойшыл адам ғана азат әрі дербес.

Л.Фейербах

Дәйексөзді дауыстап қыздарға, ұлдарға содан соң хормен оқыту, дәптерлеріне жаздыру, дәйексөздің мәнін ашу.

1.Дәйексөздің мағынасын қалай түсінесіңдер?

2. «Ақыл», «парасат» ұғымдарын қалай түсінесіздер?

3. Өмірде ерік-жігердің маңызы қандай?

4.Сіздіңше ұлы адамдар қандай адамдар?

5. «Ұлы ақын», «ұлы ғалым», «ұлы суретші», «ұлы актер» т.с.с. атауларға сіз қалай қарайсыз?

4.Оқиғаларды әңгімелеу (сұхбат).

«Екі ағаш» аңыз. Бір орманда екі ағаш өсіпті. Жаңбыр тамшылары жапыраққа тамғанда немесе бірінші ағаштың тамырына су құйғанда, ол өзіне аз ғана ұрттап былай депті: «Егер мен көп алсам, басқаларына не қалады?»деген екен. Екінші ағаш табиғат берген барлық суды ішіп алыпты. Күн сәулесін төккенде ол алтын нұрға рахаттана шомылыпты, ал екіншісі аз ғана алыпты. Көп жылдар өтеді. Бірінші ағаштың бұтақтары мен жапырақтары аз болғаны сонша ол тіпті тамған жаңбыр тамшысын да жұта алмапты, күн нұрын да дұрыстап сіңіре алмапты, осылайша басқа ағаштың тамырлары басып кетіпті. «Мен өмір бойы басқалармен бөлісіп келдім, есесіне маған ешнәрсе де тимеді»деп-ақырын қайталай беріпті, қайталай беріпті. Қасында екінші ағаштың бұтақтары жайқалып, жеміске толы болыпты. «Жаратқан ием, рахмет саған, бұл өмірде маған бәрін бергеніңе рахмет. Енді міне жылдар өткен соң мен де сен маған жасағандай мен де жүз есе қылып қайтарғым келеді. Өз бұтақтарымның астында мыңдаған шөптерді күннен және жуыннан қорғап тұрмын. Менің жемістерімнің дәмі көптеген адамдарды қуантады. Рахмет саған, маған сыйлауға мүмкіндік бергеніңе»,- деген екен екінші ағаш.
аңыздың мағынасы қандай? өтінем көмектесіңіздерші

199
285
Посмотреть ответы 2

Ответы на вопрос:


Ақиқат жалған жалған Ақиқат


Погляд А. Азімова на освіту майбутнього (за твором "Фах")

Освіта — справді істотна проблема. Зараз здобувається стільки знань, що пересічна людина не має змоги опанувати їх. Отже, перед людством небезпека перевиробництва знань.

Але ідея, яку розглядає письменник, навіює жах. Виходить, що дитину, як цеберко, наповнюють розчином знань. Нехай так. Нехай це були б базові знання на зразок таблиці множення. Але їй в голову вкладають повний і незмінний блок знань з якоїсь там галузі і жодним звуком не натякають на можливість поповнювати чи змінювати цей обсяг.

Світ, змальований Азімовим, є тоталітарним, держава контролює навіть вибір фаху, майбутнє, розвиток особистості. Прикметник "дипломований" — для дурнів, які вважають себе вільними їхати куди їм заманеться, хоч і знають, що ніколи не матимуть для цього грошей. Велика воля!

Скажете, це через те, що не всі люди мають здібності. Нехай так. Але ж і геніальний Джордж під постійним наглядом Служби Безпеки, її секретний агент вдень і вночі поруч, її агенти супроводжують Джорджа-втікача повсюди.

Ні, погане майбутнє! Погана система освіти та виховання, створена для зомбування людей. Та найбільшої трагедії Азімов не показав: то трагедія Хейлі Омейні та подібних. Вони знають, що вони не здатні. Вони бачать геніїв. Що відчувають вони через це?

Ні, людина має право на помилку у виборі життєвого шляху. Тоді вона знатиме, що обрала хибний шлях, але може спробувати ще, доки живе. Ніхто не має право відібрати в мене мій вибір, з восьми років виголосивши мою приналежність до людей якогось ґатунку.

Реши свою проблему, спроси otvet5GPT

  • Быстро
    Мгновенный ответ на твой вопрос
  • Точно
    Бот обладает знаниями во всех сферах
  • Бесплатно
    Задай вопрос и получи ответ бесплатно

Популярно: Другие предметы

Caktus Image

Есть вопросы?

  • Как otvet5GPT работает?

    otvet5GPT использует большую языковую модель вместе с базой данных GPT для обеспечения высококачественных образовательных результатов. otvet5GPT действует как доступный академический ресурс вне класса.
  • Сколько это стоит?

    Проект находиться на стадии тестирования и все услуги бесплатны.
  • Могу ли я использовать otvet5GPT в школе?

    Конечно! Нейросеть может помочь вам делать конспекты лекций, придумывать идеи в классе и многое другое!
  • В чем отличия от ChatGPT?

    otvet5GPT черпает академические источники из собственной базы данных и предназначен специально для студентов. otvet5GPT также адаптируется к вашему стилю письма, предоставляя ряд образовательных инструментов, предназначенных для улучшения обучения.

Подпишись на наш телеграмм канал

GTP TOP NEWS