Ответы на вопрос:
ответ:
причины:
1. гострі соціальні протиріччя: між залежним селянством, практично повністю закріпаченим і землевласниками; між бідним і заможним селянством, так як соціальна диференціація торкнулася не тільки місто, але і село, і тільки посилювала соціальну напруженість на селі; між патрициатом, сконцентрировавшим в своїх руках все місцеве іння і суд, і бюргерством, боролися за володіння політичним впливом у державі. до цієї обставини додавалося національне протиріччя, так як патриціат в основному становили німці, бюргерство – чехи. соціальні протиріччя в місті між біднотою і заможними шарами городян. близько 50% населення міст складала біднота, яка прагнула до зміни існуючого порядку, у той час як патриціат і бюргерство виступали за збереження влади над основною масою населення. представники шляхти боролися між собою за землі і владу. соціальна диференціація торкнулася і це стан. виділялася аристократія, середня шляхта, незаможна і незаможна. всі верстви населення чехії були незадоволені церквою, її могутністю і багатством. крім того, в цей час церква переживала кризу. поширюється вчене і народне еретичество. 2. криза церковної ідеології, яка стала причиною виникнення гусизму. особливу критику викликала продаж індульгенцій (грамот, продаваних монахами, про відпущення гріхів) і аморальність церкви (обжерливість, пияцтво, не дотримання целібату, жадібність священиків) . 3. політична криза в чехії в кінці xіv-xvвв. , викликаний ослабленням королівської влади і значне розширення привілеїв шляхти, що не зупинило зростання шляхецької опозиції королю. в результаті її дій в 1400 р. король вацлав іv був позбавлений трону. у 1410 р. чеським королем став імператор священної римської імперії сигізмунд. але його не цікавили справи чеського королівства. 4. економічна криза в чехії. вивезення срібла, що видобувається в чехії посилював імпорт товарів більш дешевих і якісних, але гальмував розвиток власного ремісничого виробництва і приводив до переважання в економіці зовнішньої торгівлі. так як гірничою справою і зовнішньою торгівлею займалися німці, це зумовило однобічність торгових зв'язків з німецькими землями і засилля німецьких купців. спостерігалося також знецінення грошей і посилення експлуатації селян. 5. ідеологічна обґрунтованість гусизма. у середні віки будь-який соціальний протест вдягався в релігійну форму. у чехії одним з перших критиків церкви був німецький священик конрад вальдгаузер. він виступив в одному з соборів праги з критикою аморальності францисканців і домініканців. його послідовниками були ян міліч і матвій з янова. вони доводили необхідність церковної реформи.
однією з найважливіших ідеологічних передумов виникнення гусизму стало вчення ійського проповідника джона вікліфа. антицерковна опозиція в чехії посилюється у зв'язку з діяльністю яна гуса. який був прихильником ідей вікліфа. отримавши сан священика, ян гус став проповідувати у віфлеємській каплиці чеською мовою, критикуючи церкву за жадібність і експлуатацію підданих. у 1403 р. ян гус став ректором празького університету. німецькі професори, які складали більшість, домоглися засудження вчення вікліфа і заборони читати його твори в 1408 р в 1409 р повалений вацлав іv підтримав чехов, надавши їм в інні університетом 3 голоси проти одного у німців.
гуситський рух — боротьба чеського народу в 1-ій половині xv ст. проти католицької церкви та німецького засилля, що вилилася в так звані гуситські війни (1419–1437). названий за ім'ям чеського мислителя, реформатора церкви яна гуса.
поштовхом до виникнення гуситського руху стали виступи яна гуса і його сподвижників — ієроніма празького та інших. гусити засуджували накопичення багатств церквою і духівництвом, закликаючи повернутися до «євангельської бідності»; вважали, що для того, щоб кожна людина могла зрозуміти «закон божий», богослужіння має здійснюватися рідною чеською мовою; критикували католицьке причастя для духівництва хлібом і вином, а для мирян — лише хлібом; доводили, що в першопочатковому християнстві всі причащалися однаково.
страта яна гуса (1415) і ієроніма празького (1416) за рішенням констанцького собору викликала вибух обурення серед чехів та стала поштовхом до гуситських війн.
у гуситському русі із самого початку позначилося два крила — помірне (чашники) і радикальне (таборити), що мали різні цілі.
Реши свою проблему, спроси otvet5GPT
-
Быстро
Мгновенный ответ на твой вопрос -
Точно
Бот обладает знаниями во всех сферах -
Бесплатно
Задай вопрос и получи ответ бесплатно
Популярно: История
-
artemp2001230.06.2022 17:04
-
kovalcuk04.04.2020 05:56
-
Аленчік07.11.2021 03:42
-
Vanya543q18.11.2022 14:48
-
Marsel20030107.07.2020 12:51
-
Delikmarkomer02.01.2020 05:26
-
kazhizhanov15.11.2022 08:33
-
999Roman99999999101.08.2020 20:06
-
Kutisheva200609.04.2023 07:50
-
Ариса2708.01.2020 03:24
Есть вопросы?
-
Как otvet5GPT работает?
otvet5GPT использует большую языковую модель вместе с базой данных GPT для обеспечения высококачественных образовательных результатов. otvet5GPT действует как доступный академический ресурс вне класса. -
Сколько это стоит?
Проект находиться на стадии тестирования и все услуги бесплатны. -
Могу ли я использовать otvet5GPT в школе?
Конечно! Нейросеть может помочь вам делать конспекты лекций, придумывать идеи в классе и многое другое! -
В чем отличия от ChatGPT?
otvet5GPT черпает академические источники из собственной базы данных и предназначен специально для студентов. otvet5GPT также адаптируется к вашему стилю письма, предоставляя ряд образовательных инструментов, предназначенных для улучшения обучения.