Ответы на вопрос:
освіта. розвиток наукових знань. у другій половині xi – першій половині xiii ст. на русі продовжували існувати і розвиватися державні і церковні школи, приватне навчання. "наука книжна" – було не звичайним оволодінням письмом, а освоєння тодішніх наукових знань. літописець стверджував, що "той, хто часто читає книги, той з богом бесідує або зі святими мужами".
у державних школах навчалися діти найближчого князя з метою виховання грамотних державних діячів. церковні школи готували паламарів і священиків.
провідним освітнім центром русі був софіївський собор, при якому продовжувала діяти школа, заснована ярославом мудрим. у 1068 р. дочка князя всеволода ярославича янка заснувала при андріївському монастирі школу для дівчат, у той час як у західній європі жінки взагалі не отримували освіти. за свідченням літописів, розвинутим було і приватне навчання. так, феодосій печерський одержав освіту в невеличкому містечку курськ, навчаючись в "єдиного вчителя".
існуючі історичні джерела засвідчують широке поширення освіти серед населення русі. свідченням цього є берестяні грамоти, що найдені переважно у північних містах русі (у новгороді їх знайдено вже понад 1000), графіті на стінах культових споруд (найбільш цінними є на стінах софіївського собору), написи на ремісничих виробах, предмети для письма.
для продовження і поглиблення освіти служили бібліотеки, яких було багато на русі (в києві, чернігові, переяславі, галичі. володимирі тощо). але найперша і найбільш значна містилась у софії київській. за підрахунками вчених, книжний фонд русі складав щонайменше 130-140 тис. томів. існували бібліотеки, як правило, при соборах, монастирях, княжих палатах. не мало було і приватних книгозбірень.
для поширення книг діяли центри по переписуванню книг (скрипторії) у києві, новгороді, галичі, чернігові, володимирі-волинському, переяславі, ростові інших містах.
повсюдна потреба в книгах породила на русі своєрідну галузь ремесла. крім книгописців і палітурників, тут були редактори, перекладачі, художники, майстри пергаменту, ювеліри.
у хі-хііі ст., як свідчать візантійські джерела, за одну книгу можна було купити великий міський будинок або 12 га землі. напевно, не менш цінною була книга і на русі.
у давньоруських школах і бібліотеках виховалося багато видатних літописців і літераторів, богословів і філософів, публіцистів. імена окремих з них за умов, коли авторству не надавалося такого значення, як пізніше, дивом збереглися до наших днів. до них належать літописці никон великий, нестор, сильвестр, митрополити – ілларіон і клим смолятич, єпископ кирило туровський, данило заточник та ін.
хоча у київській русі, як і всій європі, не існувало такої галузі діяльності людини як наука, нагальні потреби життя вимагали розвитку достовірних і точних наукових знань. як правило, вони передавалися усно як професійні секрет з покоління у покоління спеціалістами з певних ремісничих спеціальностей. металургія, ковальська і ювелірна справи потребували знань з металознавства. для виготовлення скла, емалей та інших штучних матеріалів слід було знати їх хімічні властивості. щоб здійснити паломництво до святих місць, потрібні були знання з ії. без знань неможливо звести будівлю чи вести торгівельні операції. так, цегла і декоративна керамічна плитка виготовлялися за певними стандартами. майстри знали і користувалися числом пі. знання з астрономії давали можливість орієнтуватися у просторі, передбачати природні явища, вести літочислення.
к примеру царь иерусалимский 3,хоть и был поражён страшной болезнью,но он был хорошим человеком и отличался своим отношения к простым людям.он был доброжелателен к людям всех сословий и позволял беседовать с ним всем, кто хотел этого, или тем, кого он случайно встретил. будучи молодым человеком, он наслаждался игрой в кости и другими играми, а также имел связи с замужними женщинами, но, повзрослев, он изменился к лучшему.он был популярен и уважаем среди своих подданных и даже заслужил уважение своего врага нур ад-дина, который сказал о смерти : «франки потеряли такого князя, какого в мире на сегодня больше нет»
Реши свою проблему, спроси otvet5GPT
-
Быстро
Мгновенный ответ на твой вопрос -
Точно
Бот обладает знаниями во всех сферах -
Бесплатно
Задай вопрос и получи ответ бесплатно
Популярно: История
-
def0456501.07.2021 16:27
-
VidioVizard28.06.2021 00:09
-
Ghxvbvc1325.08.2020 19:06
-
annajortsorensen05.06.2023 14:27
-
koteika28221.08.2022 14:46
-
Kiiss05.08.2021 22:19
-
rast05231.12.2020 19:19
-
boykodiana5724.03.2022 15:00
-
Rezars1921.12.2022 01:05
-
UlyanaAleks13.02.2022 17:36
Есть вопросы?
-
Как otvet5GPT работает?
otvet5GPT использует большую языковую модель вместе с базой данных GPT для обеспечения высококачественных образовательных результатов. otvet5GPT действует как доступный академический ресурс вне класса. -
Сколько это стоит?
Проект находиться на стадии тестирования и все услуги бесплатны. -
Могу ли я использовать otvet5GPT в школе?
Конечно! Нейросеть может помочь вам делать конспекты лекций, придумывать идеи в классе и многое другое! -
В чем отличия от ChatGPT?
otvet5GPT черпает академические источники из собственной базы данных и предназначен специально для студентов. otvet5GPT также адаптируется к вашему стилю письма, предоставляя ряд образовательных инструментов, предназначенных для улучшения обучения.