Охаректеризувати особливості українського національного відродження на західноукраїнських землях
Ответы на вопрос:
у перемишлі було засноване товариство для поширення народної освіти, історії, української мови й усної творчості. іван могильницький створив першу в галичині "граматику" української мови. у науковому трактаті "відомість о руськім язиці" (1829) він спростував погляди окремих польських вчених, які не визнавали окремішності української мови, доводив, що початки її сягають часів київської русі.
на початку 30-х років xix ст. центром національного життя та національного руху в галичині стає львів, де було утворено напівлегальне демократично-просвітницьке й літературне угруповання "руська трійця". засновники — м. шашкевич, і. вагилевич та я. головацький. у 1837 р. тисячним тиражем було надруковано підготовлений ними альманах фольклорних творів "русалка дністрова" — перша книга демократичної культури в західноукраїнських землях. власті заборонили поширювати альманах, а його укладачів та авторів притягли до відповідальності. незабаром це об'єднання розпалося. обстоював ще тривалий час ідеї "руської трійці" я. головацький.
значний вплив на розвиток визвольного руху в україні мала революція 1848 p. розпочалась вона у франції в лютому 1848 p., де було повалено монархічний режим і проголошено республіку. звістка про її перемогу швидко поширилася по європі й прискорила виступи прогресивних сил інших країн. у березні 1848 р. спалахнули революції в австрії, німеччині, угорщині, італії. національно-визвольні рухи розпочались в чехії, польщі, хорватії, словаччині, в західноукраїнських землях. 13 березня розпочалось повстання у відні, яке призвело до падіння реакційного уряду меттерніха і створення уряду з представників дворянства і ліберальної буржуазії.
революційні події в австрії (весна народів) дали поштовх хвилі визвольного руху в східній галичині, формуванню політичного світогляду українців. у середині березня відбулися демонстрації у львові, на яких висувались вимоги реформ і перетворення галичини на польську автономну провінцію австрійської імперії. в середині квітня у львові виникла центральна рада народова, програмою якої стала березнева петиція демонстрантів.
страх перед можливістю нового селянського повстання змусив правлячі кола австрії у квітні 1848 p., майже на п'ять місяців раніше, ніж в інших провінціях, відмінити панщину в галичині. проте намагання поміщиків позбавити селян прав на користування пасовищами, лісами і підштовхнути до нових форм залежності спричинило масові селянські виступи. навесні і влітку під час польових робіт селяни влаштовували бойкоти.
на хвилі революції в східній галичині 2 травня 1848 р. у львові було створено політичний орган — головну руську раду, яка повинна була представляти українське населення східної галичини у центральному уряді. до її складу увійшли верхівка уніатського духовенства і буржуазії, представники інтелігенції та нижчого духовенства. у програмі ради містилась вимога поміркованих реформ у промисловості, сільському господарстві, соціальних відносинах, культурі та забезпечення вільного національного розвитку українського населення східної галичини.
з середини 1848 р. розпочалась боротьба за перетворення східної галичини в окрему провінцію, її територіальну автономію. головна руська рада виступила з вимогою до імператора розділити край на дві автономні провінції: східну з центром у львові та західну.
у другій половині 1848 р. значного поширення набув рух за створення української національної гвардії. були намагання організувати гвардію у львові, станіславі, бережанах, тернополі. прагнення народних мас озброїтись серйозно налякало владу, і вона заборонила національну гвардію. в листопаді 1848 р. у львові спалахнуло збройне повстання міської бідноти, студентів, представників національної гвардії. австрійські війська жорстоко розправились з ними. у львові, а згодом і в усій галичині запроваджено військовий стан. після повної реставрації абсолютизму у 1851 р. головну руську раду було розпущено.
одним із найяскравіших творів тогочасної політичної думки є праця священика василя подолинського "голос перестороги", в якій було охарактеризовано україно-польську, україно-австрійську, україно-московську, самостійницьку концепції існування українства.
революційні події у відні знайшли відгук і в північній буковині. наприкінці березня тут були створені загони національної гвардії. влітку відбулися демонстрації, сутички гвардійців з військами гарнізону. особливо широкого розмаху набуло повстання в гірських селах, очолюване лук'яном кобилицею. повстанці заволоділи лісами і пасовиськами, відмовились платити данину поміщикам. у квітні 1850 р. воно було придушене.
австрійський абсолютизм придушив революцію, розігнав парламент і відібрав у народу більшість здобутих ним свобод. проте відновити старі кріпосницькі порядки влада побоялась.
Реши свою проблему, спроси otvet5GPT
-
Быстро
Мгновенный ответ на твой вопрос -
Точно
Бот обладает знаниями во всех сферах -
Бесплатно
Задай вопрос и получи ответ бесплатно
Популярно: История
-
nataliy657815.09.2022 05:02
-
Ирина13243513.05.2021 06:14
-
Linka0012831.08.2020 07:30
-
120522309.02.2020 05:37
-
лох24831.01.2020 12:33
-
zeka2723.12.2021 12:39
-
Dinozavrik252518.02.2020 20:00
-
milenohkaKiss656501.11.2020 02:41
-
AngelRush028.11.2021 08:20
-
lerochek608.11.2020 22:28
Есть вопросы?
-
Как otvet5GPT работает?
otvet5GPT использует большую языковую модель вместе с базой данных GPT для обеспечения высококачественных образовательных результатов. otvet5GPT действует как доступный академический ресурс вне класса. -
Сколько это стоит?
Проект находиться на стадии тестирования и все услуги бесплатны. -
Могу ли я использовать otvet5GPT в школе?
Конечно! Нейросеть может помочь вам делать конспекты лекций, придумывать идеи в классе и многое другое! -
В чем отличия от ChatGPT?
otvet5GPT черпает академические источники из собственной базы данных и предназначен специально для студентов. otvet5GPT также адаптируется к вашему стилю письма, предоставляя ряд образовательных инструментов, предназначенных для улучшения обучения.