Твір на тему марійка та івоніка- уособлення цінності народної моралі за повістю земля
Ответы на вопрос:
прочитавши повість о. кобилянської "земля", м. коцюбинський, на якого твір справив незабутнє враження, писав: " просто зачарований вашою пові я радів за нашу літературу". дійсно, твір надзвичайно цікавий і повчальний.
у центрі уваги о. кобилянської — доля сім’ї федорчуків.
івоніка федорчук — батько михайла і сави — людина чесна і трудолюбива. від природи він спокійний і лагідний, "з предивно ніжним почуттям і добротливо несмілим серцем". небагато радісних хвилин подарувало йому життя. він був колись "бідним зарубником", який хилився "перед людьми й богом", тяжко заробляв гроші, щоб потім купити собі землю. лише невсипущою працею хлібороб досяг усього. важко і наполегливо працюючи разом із дружиною марійкою, івоніка стягся на чотири гектари землі, яку хоче передати синам. "як я колись замкну очі, то хочу, аби моя земля перейшла в робочі вона підпливла нашою кров’ю і нашим потом", — говорить герой повісті. тому не дивно, що земля для нього — жива істота, рідна й дорога, з якою в уяві він розмовляє, обожнює її. івоніка любить її як джерело свого достатку, поваги, щастя, моральної стійкості.
турботою про землю пройняті всі його помисли. і своїх синів івоніка бачить продовжувачами своєї справи. він мріє про те, щоб передати землю у дбайливі руки нащадків: "я хотів би, аби й онуки мої й діти онуків моїх не відривалися від неї".
івоніка — люблячий батько. михайла, якого манить до себе батьківська земля і до якої він прикладає свої дужі селянські руки, івоніка любить більше, ставиться до нього поблажливо. до сави ж, душа якого не лежала ні до землі, ні до праці, був суворим, протиставляв синів, викликаючи в молодшого заздрість та ненависть до старшого.
дивіться також "земля" (повний текст)"земля" ()хто на весіллі не поділяв радості присутніх? чому? (та інші запитання)біографія ольги кобилянськоїстарий федорчук боляче переживає за михайла, який став рекрутом. батько постійно думками із сином. епізод зустрічі івоніки з михайлом у казармі — один із найзворушливіших у повісті.
та улюблений син михайло підступно вбитий. старий батько знає, хто це зробив, але не хоче втратити другого сина. страшні почуття роздирають його: "страх і любов до живого, і любов, і жаль за вмерлим". але батьківська любов у його душі перемогла ненависть до вбивці.
трагічна смерть старшого сина від руки молодшого приголомшила івоніку, який був переконаний, що земля приносить людині лише радість. у його житті вона стала ще й джерелом злочину та нещастя. у тяжкому риданні над труною загиблого він говорить: "не для тебе, синку, була вона, а ти для неї дурень ти був на ній, дурень! ходив, говорив, робив та й гадав, що для наймитом ти був, наймитом".
прибитий горем, івоніка, бачачи, що земля не приносить людині щастя, перемінився у ставленні до неї, втратив у неї віру. про це свідчить той факт, що івоніка найкращий шмат своєї землі дарує синові анни, якому жінка мріє дати освіту, щоб відірвати від землі. а ця земля йому .
марійка — дружина івоніки — працьовита, чесна, лагідна жінка. вона хороша дружина, " в злагоді із своїм чоловіком, говорила до нього "ви" і сповняла всі його накази й бажання без опору". поряд із чоловіком вона була і на заробітках, і в наймах, разом вони переживали голод, коли збирали гроші для придбання землі й економили на всьому.
життєві труднощі зробили жінку скупою і байдужою до людей, до чужих проблем і чужого горя. марійка з повагою ставилася лише до тих, у кого була земля, гроші, статки. саме тому вона і чути не хотіла про таких невісток, як рахіра й анна, які не мали ні землі, ні посагу, але любили її синів і мріяли стати їхніми дружинами. протестуючи проти бажання сави одружитися з рахірою, марійка заявляє йому: "ади, видиш мої які вже слабі та недужі; але оцими руками задавила б її на місці, якби вона поважилася ступити на ту землю".
всі дії та вчинки марійки зумовлені її на землю, яка так і не принесла їй сподіваного щастя. земля забрала у неї синів, залишила її без онуків. тільки в кінці повісті ми бачимо, що марійка усвідомила: "сама в цьому винна! сама-самісінька вона". і "божевільний жаль огортав її", але запізно.
у повісті образи марійки та івоніки є втіленням цінностей народної моралі. вони люблять землю, самовіддано і невтомно працюють на ній, щоб забезпечити своїх дітей, зробити їх господарями землі. але при цьому івоніка завжди дотримувався думки, що найбільша цінність у житті — людина.
марійка та івоніка — люблячі батьки, вони дбають про своїх дітей, прививають їм кращі людські якості. але не все в їхньому житті склалося так, як вони прагнули. тому івоніка покірно спокутує свою провину за недогляд у вихованні синів. марійка шкодує, що відштовхнула внуча — михайлове дитя.
івоніка, захистивши саву від суду, але переконавшись, що він не розкаявся у злочині, сам покарав його: не дав землі, не був у нього на весіллі.
павлусь — пятнадцятирічний хлопець, представник славного козацького роду судаків. риси характеру павлуся вольові якості: а) цілеспрямованість і наполегливість; б) мужність і витримка; в) незламність і твердість; г) готовність на самопожертву; д) велика сила волі; е) ненависть до гнобителів українського народу, зрадництва. розум і кмітливість: а) володіння зброєю; б) застосування знань, отриманих від діда андрія і козаків. почуттєві риси: а) справедливість; б) вірність; в) сердечність і доброта; г) гордість; д) кмітливість і винахідливість; е) любов до сестри, родини, рідного краю; є) вміння реально оцінювати ситуацію.
джерело: довідник цікавих фактів та корисних знань © dovidka.biz.ua
Реши свою проблему, спроси otvet5GPT
-
Быстро
Мгновенный ответ на твой вопрос -
Точно
Бот обладает знаниями во всех сферах -
Бесплатно
Задай вопрос и получи ответ бесплатно
Популярно: Українська література
-
katmar25.06.2020 23:39
-
Riki00820.06.2023 06:46
-
Katiei17.07.2022 20:06
-
Юлька906280407.02.2023 10:26
-
alinadogarowa28.04.2022 22:00
-
НиколайКот02.03.2023 18:19
-
александр38321.03.2020 20:17
-
khamidova305323.03.2023 12:13
-
vita13131330.05.2020 00:31
-
znanija11418.11.2021 14:44
Есть вопросы?
-
Как otvet5GPT работает?
otvet5GPT использует большую языковую модель вместе с базой данных GPT для обеспечения высококачественных образовательных результатов. otvet5GPT действует как доступный академический ресурс вне класса. -
Сколько это стоит?
Проект находиться на стадии тестирования и все услуги бесплатны. -
Могу ли я использовать otvet5GPT в школе?
Конечно! Нейросеть может помочь вам делать конспекты лекций, придумывать идеи в классе и многое другое! -
В чем отличия от ChatGPT?
otvet5GPT черпает академические источники из собственной базы данных и предназначен специально для студентов. otvet5GPT также адаптируется к вашему стилю письма, предоставляя ряд образовательных инструментов, предназначенных для улучшения обучения.