Ответы на вопрос:
оціальна структура суспільства другої половини xiv—xv ст. на етнічних українських землях помітно прискорилися процеси формування суспільної структури. чіткіше виявлялися відмінності між суспільними верствами і групами, наповнювалися новим змістом їхні права та обов'язки. у різних регіонах соціальна структура мала свої особливості. це пояснювалося різними формами суспільного й економічного розвитку країн, до складу яких входили українські землі.
панівне становище займали князі й боярсько-рицарськиіі люд. із середини xv ст. останніх починають називати шляхтичами. отримуючи нові пільги і привілеї (особливо у складі польщі), вони все більше відокремлювалися й віддалялися від решти прошарків населення. привілейоване становище займало у суспільстві й духовенство, помітно зростала його чисельність, визначалися права і привілеї. найчисельнішою верствою залишалося селянство. з розвитком міст збільшувалася чисельність міщан. наприкінці xv ст. зароджується новий суспільний стан - козацтво, якому в майбутньому судилося відіграти надзвичайно важливу роль в історії україни. перші достовірні згадки про козаків зафіксовані у джерелах наприкінці xv ст.
у другій половині xiv—xv ст. прискорюється становлення основних верств українського середньовічного суспільства.
основні групи панівного стану та ix повсякденне життявідмінності у політичному и соціальному розвитку країн, до складу яких потрапили українські землі, позначилися на становищі панівної верстви. так, у литві більшість знаті отримувала право на володіння землею лише за умови виконання певних обов'язків (насамперед військового) перед державою, тому воно не було спадковим. водночас існувало й отчипне (спадкове) землеволодіння.
верхівку панівного стану утворювала титулована знать - нащадки князів рюриковичів і гедиміновичів, котрі становили замкнуту групу, потрапити до якої не можна було ні завдяки багатству, ні шляхом обіймання найвищих посад. особливо міцними були їхні позиції у волині. з часом формується поділ княжих родів на «княжат головних» (острозькі, заславські, сангушки й ін.)та «княжат-повітників». перші з них не підлягали місцевій адміністрації, брали участь у засіданнях великокнязівської ради, їхні збройні загони виступали окремими підрозділами з родовими гербами. щоденне життя князів проходило у вирішенні різноманітних питань політичного характеру, взаємин з місцевою владою, збереження й примноження власних володінь, утримання двору, розв'язання конфліктних ситуацій.
«сходинку» нижче займали лами, які відрізнялися від інших груп шляхти давністю роду, отчинним характером землеволодіння й певними правами. будучи багатими землевласниками, вони жили у розкоші, мали слуг. щоденно клопоталися про власне господарство, влаштовували банкети, полювання тощо. середній прошарок шляхти складався з основної маси боярсько-рицарського люду, котрі відбували військову повинність, прагнули розширити право на землю й позбавитися залежності від князів і панів. їхні будні проходили у виконанні різних доручень, військових виправ, в облаштуванні домівки, веденні господарства, а також час від часу в розвагах. найнижчий прошарок складали дрібні шляхтичі-службовці, котрі виконували різні повинності, та «панцерні слуги», що відбували військову службу. їхнє життя мало чим відрізнялося від життя заможних селян, адже часто доводилося самим обробляти власну землю.
інакше формувався панівний стан у галичині й західному поділлі. відмінність полягала насамперед у тому, що князів тут майже не було і вони не становили окремої групи. бояри-рицарі до середини xv ст. перебували на становищі особистих слуг короля. вони повинні були жити у власних селах, нести кінну службу на користь короля, не мали права без його дозволу продавати чи дарувати свою землю, змушені були займатися ремонтом замків, сплачувати окремі податки. тим часом польська шляхта ще наприкінці xiv ст. домоглася від короля ви-знання права приватної власності на свої земельні володіння, звільнення від сплати податків і виконання повинностей, на власне самоврядування й виборне судочинство. і лише у 1434-1447 рр. українські бояри-рицарі урівнялись у правах з польською шляхтою, що прискорило процес їх перетворення на соціальну верству й змінило спосіб щоденного життя. воно стало спокійнішим, незалежним ні від кого, проходило у турботах за власний маєток, у розв'язанні проблем шляхетської спільноти у повіті й воєводстві, різноманітних розвагах тощо.
попри наявні відмінності у становищі різних соціальних груп знаті вони являли собою єдиний панівний стан.
князь костянтин острозький
наймогутнішим князі всі,ким родом наприкінці xv - у першій половині xvi ст. був рід острозьких, котрих не без підстав називали «некоронованими королями русі». з-поміж них своїми здібностями та впливом вирізнявся костянтин іванович острозький
Реши свою проблему, спроси otvet5GPT
-
Быстро
Мгновенный ответ на твой вопрос -
Точно
Бот обладает знаниями во всех сферах -
Бесплатно
Задай вопрос и получи ответ бесплатно
Популярно: История
-
ilchumakovsky131.07.2022 07:29
-
soom219.02.2020 18:54
-
svetakovalenko415.09.2020 12:30
-
dwgerashenko31.07.2022 11:31
-
anel1999916.08.2020 07:24
-
Groza1109.07.2022 21:42
-
НатаЛини18.04.2022 07:11
-
Софья15151615.06.2023 16:47
-
polinalopareva121.01.2022 06:42
-
Glados131.03.2020 14:09
Есть вопросы?
-
Как otvet5GPT работает?
otvet5GPT использует большую языковую модель вместе с базой данных GPT для обеспечения высококачественных образовательных результатов. otvet5GPT действует как доступный академический ресурс вне класса. -
Сколько это стоит?
Проект находиться на стадии тестирования и все услуги бесплатны. -
Могу ли я использовать otvet5GPT в школе?
Конечно! Нейросеть может помочь вам делать конспекты лекций, придумывать идеи в классе и многое другое! -
В чем отличия от ChatGPT?
otvet5GPT черпает академические источники из собственной базы данных и предназначен специально для студентов. otvet5GPT также адаптируется к вашему стилю письма, предоставляя ряд образовательных инструментов, предназначенных для улучшения обучения.