Ответы на вопрос:
наслідки люблінської унії для україни.
для україни люблінська унія мала вкрай негативні наслідки. опинившися під владою кріпосницької й католицької польщі, переважна більшість українських земель зіткнулися з загрозою для самого існування українців як окремої народності.
як зазначає і.п.крип`якевич, “люблінська унія, усуваючи з українських земель литовську владу, знищила також рештки українськиї державних традицій, що заховалися під формами автономії у великому князівстві литовському…весь розвиток життя ішов під важким наступом польщі” [3,129-130].
внаслідок унії польські магнати і шляхта здобули великі можливості для привласнення українських земель, нещадного визиску селян і міщан та для духовного поневолення народу. українському народові доводилося докладати величезних зусиль, щоби не дати себе знищити чужій силі. ці зусилля вивилися в зародженні та діяльності українського козацтва, братств тощо.
люблінська унія спричинила зміни в адміністративному інні українських земель. вища державна влада в речі посполитій належала королеві й вальному сеймові, до якого входили магнати, шляхта й вище католицьке духовенство.
територія держави поділялась на шість воєводств: руське, белзьке, волинське, подільське, брацлавське та київське. на чолі кожного з них був воєвода. воєводства поділялися на повіти, які очолювали старости, призначені королем. представниками адміністративної влади були також каштеляни (коменданти фортець).
під впливом унії змінилася й судова система. у кожному повіті впроваджувалися гродські та земські суди. гродський суд очолював староста. цей суд розглядав важливі кримінальні справи про наїзди, пограбування, побої, вбивства, крадіжки. земський суд обирався місцевою шляхтою. він розглядав цівільні справи, межові суперечки шляхти, розв`язував конфлікти щодо нерухомого майна.
в судово-адміністративних установах волинського, брацлавського та київського воєводств застосовувалися литовський статут 1529 р. судочинство велося українською мовою. вищою судовою інстанцією був люблінський трибунал.
органами шляхетського самоврядування були сеймики у волостях і повітах. на сеймиках шляхта вирішувала місцеві справи й обирала судових урядовців та послів до вальних сеймів та трибуналів.
характеризуючи соціальні наслідки люблінської унії, м.с.грушевський зазначає: “князі й магнати, що перед тим мали дуже велику вагу і держали в своїх руках всю , тепер були зрівняні в правах з рядовою шляхтою, - хоч на ділі, завдяки свому богацтву, вони й далі високо підіймали ся над нею, держачи в своїй службі не раз цілі юрби біднішої шляхти. податки і військову службу з шляхти знято, вона тепер не знала майже ніяких обовязків, а дістала величезні права…; коронні землі роздавалися шляхтичам в доживотні держави і вони правили ними як поміщики; ніхто, крім шляхтичів не міг дістати ніякого уряду світського, а навіть і духовного” [1, 194].
українські феодали, дотримуючись своїх станових та особистих інтересів, здебільшого, полонізувалися та окатоличувалися. великими землевласниками в україні були як польські (жолкевські,потоцькі, конецпольські, калиновські, струсі), так і українські магнати (вишневецькі, острозькі, заславські, збаразькі, немиричі). завдяки величезним латифундіям на київщині, брацлавщині й лівобережній україні магнати відчували себе “королев`ятами”, які не підпорядковувалися жодній адміністрації. ці “удільні князі” здійснювали суд над своїми підданими, засновували міста і слободи, будували палаци, організовували військові загони, роздавали землю за службу своїм васалам.
ще одним наслідком унії можна вважати процеси народної та феодальної колонізації, що розгорнулися в напрямку на схід та південний схід. на нових землях оселялися селяни-втікачі з районів розвинутого фільваркового господарства, де зростала панщина. для селян магнати оголошували тут “слободи” – новопоселенцям надавалися значні пільги у виконанні повинностей на визначену кількість років.
як зазначалося вище люблінська унія спричинила привласнення українських земель польськими магнатами й шляхтою, представники якої засновували тут фільварки та промисли. українська шляхта, що дотримувалася православної віри, володіла невеликими маєтностями. в подальшому усунення української шляхти від влади призвело до того, що багато її синів поповнили козацтво (прикладом тому був петро конашевич-сагайдачний), а в період визвольної війни середини xvii ст. багато українських шляхтичів стали керівниками козацької армії.
таким чином, люблінська унія 1569 р. мала відчутні негативні наслідки для українського народу, визначивши подальші процеси його суспільного розвитку: посилення національного гніту та зростання національно-визвольного руху.
объяснение:
письменность — одно из самых важных культурных завоеваний человечества. цивилизация возникает вместе с появлением письма. без письма были бы невозможны те достижения науки, техники, культуры, которыми современный мир отличается от первобытного.
до возникновения письма человеческие знания передавались от одного поколения к другому устно. поэтому накопление этих знаний происходило чрезвычайно медленно. многие человеческие коллективы были разделены барьерами естественными, — горами, морями, океанами — или социальными — религией, обычаями, языком, разной государственной принадлежностью. поэтому человеческие открытия, сделанные на одной территории, становились известными на другой территории спустя долгое время, а до некоторых мест и не доходили вовсе. колесо и плуг появились в америке вместе с проникновением туда европейцев. аборигены америки этих предметов не знали.
устная речь ограничена во времени и пространстве. произнесенное можно услышать только в момент речи. разговаривать можно только на небольшом расстоянии. письмо преодолевает эти ограничения. мы можем прочесть то, что писалось вчера или тысячу лет тому назад. мы читаем книги, написанные в разных странах мира, получаем письма из разных уголков земли.
изобретение радио, телефона, звукозаписи позволило передавать на расстояние и хранить долгое время речь звучащую. но письменная речь имеет много преимуществ перед устной речью. что легче — прочесть книгу или прослушать ее в записи чтеца? тем более если это не художественное произведение, а, например, учебник языка. книгу можно быстро просмотреть, найти по оглавлению нужную страницу, взять с собой в дорогу.
огромное значение письма в жизни людей вызывало у древних народов представление о его божественном происхождении. повсюду, как на востоке, так и на западе, введение письма приписывается божеству.
письмо, как и язык, представляет собой внешние символы нации.
именно поэтому многие завоеватели уничтожали письменные памятники покоренных народов. испанцы, завоевав мексику в 1520 г., сожгли книги ацтеков: ведь они напоминали бы туземцам о их былом величии. по этой же причине нацисты, стремившиеся уничтожить идеологии, враждебные их собственной, сжигали книги своих противников
Реши свою проблему, спроси otvet5GPT
-
Быстро
Мгновенный ответ на твой вопрос -
Точно
Бот обладает знаниями во всех сферах -
Бесплатно
Задай вопрос и получи ответ бесплатно
Популярно: История
-
rrus205701.11.2022 13:48
-
tatyana171283t06.08.2021 21:36
-
Zumman19.01.2021 16:11
-
VadimMin23.09.2021 00:18
-
отличник71420.10.2020 19:14
-
Dеn4ik19.04.2020 08:39
-
Dogi200822.01.2023 08:22
-
zhjdjq200513.05.2021 05:47
-
valerea012.01.2023 02:59
-
vidana326.10.2022 15:30
Есть вопросы?
-
Как otvet5GPT работает?
otvet5GPT использует большую языковую модель вместе с базой данных GPT для обеспечения высококачественных образовательных результатов. otvet5GPT действует как доступный академический ресурс вне класса. -
Сколько это стоит?
Проект находиться на стадии тестирования и все услуги бесплатны. -
Могу ли я использовать otvet5GPT в школе?
Конечно! Нейросеть может помочь вам делать конспекты лекций, придумывать идеи в классе и многое другое! -
В чем отличия от ChatGPT?
otvet5GPT черпает академические источники из собственной базы данных и предназначен специально для студентов. otvet5GPT также адаптируется к вашему стилю письма, предоставляя ряд образовательных инструментов, предназначенных для улучшения обучения.