Ответы на вопрос:
іv. сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.
евристична бесіда.
на вашу думку, що таке байка? які ви байки знаєте? що вони засуджують, висміюють або схвалюють?слово групі №1 «науковцям»
робота зі словником літературних термінів (в зошитах)
байка – невеликий, здебільшого віршований повчально-гумористичний чи сатиричний твір з алегоричним змістом, у якому людське життя відтворюється в образах тварин, рослин чи речей.
алегорія – інакомовне відображення абстрактного поняття, переданого за конкретного образу.
виходячи з того, що основна ознака байки-алегорія
інтерактивна вправа:
до поданих назв тварин підібрати риси людського характеру
сова – мудрість
лисиця –хитрість
слон –неповороткість
вовк – хижість, зажерливість
заяць –боягузтво
сорока –ість
муха –набридливість
осел –упертість
записати в зошитах. байка складається з двох частин: основної (розповідної – фабули) та моралі.
слово групі №2 «літературознавці».
бесіда з учнями.
де виникла байка? хто був першим байкарем? що ви знаєте про езопа ? які байки езопа ви знаєте? («вовк та ягня», «вовк і чапля», «крук і лисиця»)виразне читання байок езопа
в якій формі написана байка езопа (прозовій)
учитель: я хочу звернути вашу уяву на епіграф (1). кому належать ці слова? (федру).
«літературознавці».
ми переносимося до давнього риму, де зустрінемося з послідовником езопа - федром (він жив у і ст. до н. він теж був рабом із македонії, але імператор август відпустив його на волю.
слово вчителя.
матеріалом для творів федра були байки езопа. наприклад «вовк і ягня». в езопа і федра схожі за сюжетом і мораллю (безсилий завжди визнає поразки), але відрізняються за жанром: байки езопа – прозові, а федра – віршовані).
байки стали популярними на сході, особливо в індії, а потім розійшлись по всьому світу.
у багатьох національних літературах з’явилися свої славетні байкарі.
кого х російських байкарів ви знаєте? (і.крилова)назвіть байки, які написав і.крилов («вовк і ягня», «квартет», «лебідь, щука і рак»)демонструється відеозапис «волк и ягненок» і.крилова.
чим відрізняється байки «вовк і ягнятко» езопа і крилова. (віршовою і прозовою формою)як ви розумієте вислів «езопівська мова», (це мова, у який думка висловлюється замасковано, алегорично ).і.крилов написав більше 200 байок.слово «літературознавцям».
відтворити відповідність між словами, і ви прочитаєте назви найвідоміших байок і.крилова
вовк моська
лисиця соловей
слон ягня
ворона виноград
жаба віл
мавпа мавпа
кіт лисиця
осел кухар
дзеркало окуляри
учитель: слово «дослідникам»
хто представляє байку в український літературі? (г.сковорода, є.гребінка , л.глібов)що ви знаєте про життя і творчість л.глібова?розповідь учнів…
вчитель: слід сказати про те, що займаючись самоосвітою, коли повернувся з полтавської гімназії, до його рук потрапив «кобзар» шевченка та «приказки», є.гребінки, які змусили його почати говорити і писати українською мовою. і уже влітку 1848р. з’явились його байки «вовк і кіт», «лебідь і рак», «зозуля і півень», «жаба і віл», «синиця».
виразне читання байки «вовк і кіт» (за ролями)словникова робота (проводиться за питаннями учнів)евристична бесідаза яких засобів автор підводить читачів до думки, що за свої вчинки треба відповідати;письменник широко вживає різноманітні художні засоби. хижакові скрізь не везе, не таланить, він у відчаї. це передається за фразеологізмів «недоленька морочить», «хоч сядь та й плач», «недобрий час». звертання (зменьшувально-пестливі) «котусю –братику».
які слова байки л.глібова свідчать про національний колорит, оригінальність твору? слово «козаки», вживання багатьох синонімів до слова «піти»: поткнутися, навідатися, навернутися, забігати; фразеологізми, прислів’я: хоч сядь та й плач; що посіяв, те й пожнеш».
проблемне завдання
визначте мораль байки та головну думку твору. (не роби шкоди, зла іншим; чини стосовно інших так, як хотів би, щоб чинили з тобою).
інтерактивна гра «мікрофон»
байка «вовк і кіт мені подобається тим, що….»
виразне читання байки «щука» (напам’ять )а яка же насправді ця риба в природі? повідомлення учняслово «щука» - прослов’янське. утворене від «щуп» - худющий. у діалектному мовленні є слово «щуплий» -у значенні «тендітний». через те, що ця риба довга, у воді вона здається худою, тонкою. щуки досягають завдовжки до 1,5м., а вагою до 35кг. живуть вони аж до 200 років. ця риба – хижак живиться іншими, меншими рибами, жабами, навіть пташенятами. плаває дуже швидко.
висновок вчителя. як бачимо, щука дійсно може уособлювати хижість, зажерливість.
обмін враженням щодо прочитаного.
бесіда.
що в байці вам здалось смішним. комічним? чому? за що щуку притягли до суду й чому в молодців при цьому «чуби мокренькі стали»? хто були судді? як характеризує їх автор? які стосунки склалися між щукою і лисицею? за що і як саме лисиця віддячила щуці? чому суд поміняв своє рішення?мы это недавно писали.
митя-з великою фантазією,винахідний,кмітливий,мрійливий,з почуттям гумору,шукає багато пригод.
Реши свою проблему, спроси otvet5GPT
-
Быстро
Мгновенный ответ на твой вопрос -
Точно
Бот обладает знаниями во всех сферах -
Бесплатно
Задай вопрос и получи ответ бесплатно
Популярно: Українська література
-
MDL12308.02.2023 15:53
-
cristinapavlova25.09.2020 18:56
-
666deadlyshadow66608.01.2021 03:39
-
NELly123726.04.2021 03:58
-
mashamelnik2811.07.2022 07:42
-
Q3max201114.05.2022 17:46
-
Крумина92728.04.2022 08:26
-
Abbabon08.05.2022 05:29
-
Мейси1320.03.2021 06:47
-
panda06830.09.2022 05:22
Есть вопросы?
-
Как otvet5GPT работает?
otvet5GPT использует большую языковую модель вместе с базой данных GPT для обеспечения высококачественных образовательных результатов. otvet5GPT действует как доступный академический ресурс вне класса. -
Сколько это стоит?
Проект находиться на стадии тестирования и все услуги бесплатны. -
Могу ли я использовать otvet5GPT в школе?
Конечно! Нейросеть может помочь вам делать конспекты лекций, придумывать идеи в классе и многое другое! -
В чем отличия от ChatGPT?
otvet5GPT черпает академические источники из собственной базы данных и предназначен специально для студентов. otvet5GPT также адаптируется к вашему стилю письма, предоставляя ряд образовательных инструментов, предназначенных для улучшения обучения.